Brazília
 
 
 
 
 

Brazília

 • Oficiálny názovBrazílska federatívna republika
 • Rozloha8 547 403,5 km2
 • Najvyšší bodPico da Neblina 3 014 m
 • Počet obyvateľov188 078 227
 • Hlavné mestoBrasilia
 • Náboženstvokatolíci 80%
 • Úradný jazykportugalský
 • Menabrazílsky real (BRL)
 • Časové pásmoGMT -2 až GMT -5
 • Smerové tel. č.+55
 • Elektrina110V, potrebný adaptér
 • Doklady a vízacestovný pas
 •  
  Vyhľadaj zájazdy do krajiny Brazília
Brazília

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Brazílii
SES, Avenida das Nações, Qd. 805,Lote 21B
CEP 70200-902 Brasilia, D.F.
Tel: + 55/61/34431263
Fax: + 55/61/34431267
E-mail: emb.brasilia@mzv.sk
www.mzv.sk/brazilia

Podnebie

Brazília je tropická krajina a leží na južnej pologuli, čiže je tu počasie obrátené ako u nás. Leto začína v decembri a končí v marci, zima začína v júni a končí septembri. Cez leto je tu aj obdobie dažďov a cez zimu zas obdobie sucha. Asi najvhodnejšie je tu cestovať v novembri a decembri, kedy je tu počasie ako u nás na jar a je tu najkrajšia príroda. Na juhu krajiny v štátoch Santa Catarina a Rio Grande do Sul môže v zime teplota poklesnúť pod bod mrazu.

Priemerné teploty

vzduch/voda
január 30/27 °C
Február 30/27 °C
Marec 30/26 °C
Apríl 28/25 °C
Máj 25/24 °C
jún 27/24 °C
Júl 26/24 °C
August 26/24 °C
September 27/24 °C
Október 27/25 °C
November 28/26 °C
December 28/27 °C

Typické jedlá a suveníry

Vatapá - kraby, rybí olej, kokosové mlieko, chlieb a ryža
Sarapatel - pečeň, srdce, paradajky, paprikové struky, cibuľa a omáčka
Caruru - kraby, cibuľa a paprikové struky
Churrasco - grilované hovädzie mäso s omáčkou z paradajok a cibule
Vitaminas - hustá šťava z ovocia alebo zeleniny zmiešaná s mliekom
Caipirinha – typický národný nápoj, skladá sa z citrónov, hnedého cukru, Cachaça (whisky) a rozbitého vajíčka

Typickým suvenírom z Brazílie je drevená soška Boha, piranhas, kokosový likér alebo pálenka caipirinha.

Kultúrne podujatia, festivaly

Typickými vlastnosťami každého Brazílčana je vášeň, ktorú nevkladá iba futbalu, ale tiež do typických brazílskych karnevalov, ktoré nie sú známe len v Brazílii ale takmer na celom svete.

Očkovanie a zdravie

Cestujúcim do Brazílie odporúča brazílske ministerstvo zdravotníctva očkovanie proti žltej zimnici. Očkovanie nie je v Brazílskej federatívnej republike povinné, vyžaduje sa však pri návrate z krajín s rizikom nákazy, najmä z andských krajín Latinskej Ameriky. V kontexte aktuálneho vývoja vydala odporúčanie cestujúcim do Brazílie aj Medzinárodná zdravotnícka organizácia.(WHO). Medzi rizikové oblasti spadá sever a severozápad krajiny, štáty Maranhao a Minas Gerais, juh štátu Piauí, západ a juh štátu Bahía, sever Espírito Santo, severozápad Sao Paulo a západné (vnútrozemské) oblasti štátov Paraná, Santa Catarina a Rio Grande do Sul. Pri návšteve amazonskej oblasti ZÚ odporúča podstúpiť antimalarickú liečbu. V letných mesiacoch (január - apríl) sa zvykne zvýšiť výskyt horúčky dengue. Sprievodnými znakmi sú teplota, zvracanie, hnačky, zimnica, bolesti kĺbov a niekedy aj červené fľaky na koži. V prípade podozrenia odporúčame vyhľadať zariadenie prvej pomoci. Prvá pomoc je bezplatná iba v štátnych nemocničných zariadeniach, ktorých kvalita je rôznorodá. Vo vlastnom záujme odporúčame navštíviť platené súkromné kliniky.

Kritická bezpečnostná situácia je predovšetkým v mestách Rio de Janeiro a São Paulo. Neodporúčame v noci chodiť do chudobných štvrtí, tzv. faviel. Turisti, ktorí sa stanú terčom ozbrojeného prepadu by nemali klásť žiadny odpor a neprovokovať útočníkov. Turistom odporúčame nosiť so sebou len fotokópie dokladov a len menšie peňažné sumy . Neodporúčame nosiť so sebou drahú elektroniku ( kameru, drahý fotoaparát) a šperky. Letiská sú vybavené najmodernejšou technikou na odhaľovanie omamných a psychotropných látok. Platí zásada, že každý je osobne zodpovedný za svoju batožinu. Postihy za pašovanie drog sú prísne.

Doprava

Cestná sieť je vybudovaná medzi jednotlivými štátmi, mestami a mestečkami. Čerpacie stanice v mestách sú rozložené rovnomerne, mimo miest je rozloženie sporadické. Je potrebné dodržiavať maximálnu povolenú rýchlosť, v obci 60 km/h, mimo obce 80km/h. Miestne predpisy nepoznajú pravidlo prednosti vozidla prichádzajúceho z pravej strany. Hlavná cesta nie je vyznačená, používajú sa len značky „STOP – daj prednosť v jazde“ alebo „Daj prednosť v jazde“. Vodiči veľmi málo používajú znamenie o zmene smeru jazdy. Nie je povolená prítomnosť alkoholu v krvi pri vedení motorového vozidla. Diaľničné poplatky sa platia len na sprivatizovaných úsekoch.

Orientačné ceny

v reštaurácii:
hlavné jedlo 20-25 BRL
predkrm 5-10 BRL
cestoviny 10 BRL
víno 20 BRL
pivo 3 BRL

v obchode:
chlieb 0,50 BRL
syr 10 BRL
víno od 10 BRL
pivo 1,50 BRL
minerálka 1,50 BRL


Zdroj: cestovné kancelárie, www.mzvsr.sk, www.brasil.gov.br, www.brazil.in.gov, www.brasilemb.org
Prevádzkovateľ webového portálu nezodpovedá za pravdivosť všetkých informácií